środa, 26 stycznia 2022

Karnawał na świecie

Karnawałowe tradycje na świecie

karnawałowe tradycje - parada w Rio de Janeiro.Karnawał znany w obecnej formie ma swoje początki we Włoszech drugiej połowy X wieku, a pierwszą informację o nim odnajdziemy w dokumencie doży Wenecji Vitale Faliero z 1094 roku.

Ówczesna zabawa miała na celu między innymi zatarcie podziałów społecznych oraz religijnych poprzez anonimowość jaką zapewniały noszone w tym czasie maski oraz kostiumy. Był to także czas bezkarności w drwieniu z władzy i duchowieństwa, okres wyzwolenia z obyczajów i obowiązków oraz czas ciągłej zabawy.

Każdy kraj posiada własne tradycje związane z Karnawałem, poznajcie najciekawsze z nich.

Karnawał w Rio de Janeiro

karnawałowe tradycje - tancerka samby w Rio de JaneiroRio słynie z hucznego obchodzenia karnawału, do którego przygotowania trwają przez cały rok. Miasto słonecznej samby obchodzi karnawał przez pięć dni i nocy bez nawet najkrótszej przerwy w zabawie. Szkoły samby rywalizują ze sobą przygotowując kolorowe parady, które na ten czas przejmują główne ulice miasta. Jest to największy karnawał na świecie, dodatkowo wpisany do Księgi Rekordów Guinessa – w 2014 roku na ulicach Rio bawiło się 5 mln osób.

33 Ciekawostki, Informacje i Fakty o karnawale w Rio de Janeiro - Fajne  Podróże



Karnawał Carnevale di Venezia, Wenecja

To chyba najbardziej rozpoznawalny i atrakcyjny turystycznie karnawał w Europie. Znany jest przede wszystkim z pięknych masek, które przywdziewają jego uczestnicy.

Zabawa rozpoczyna się „lotem anioła”, podczas którego akrobata unosi się na stalowych linach nad Placem św. Marka. Następnie odbywa się pełen barwnych masek pochód przez miasto zapraszający do zabawy odbywającej się na wszystkich ulicach i uliczkach miasta.


Karnawał w Wenecji 2021 / Stroje, termin oraz program!

Fastelavn – duńska wersja zabawy

Symbolem karnawału w Danii jest „kocia beczka”. Jest to ozdobiona wizerunkami kotów beczka wypełniona słodkościami. Beczka jest zawieszana na drzewie, a zadaniem dzieci jest uderzanie w nią kijem. Celem jest rozbicie beczki, tak aby wysypały się cenne słodycze. Zwycięzca otrzymuje tytuł kociego króla.

Fastelavn - Wikipedia

Nowoorleański Mardi Gras

karnawałowe tradycje - Mardi GrasNowy Orlean słynie z hucznego obchodzenia ostatków. Ulice miasta wypełniają się różnorodnymi paradami, a uczestnicy otrzymują koraliki w kolorach fioletu, zieleni i żółci. Mieszkańcy zakładają śmieszne maski i bawią się do rana, rozstawiają namioty i grille. Z okazji karnawału przyrządzane jest nawet specjalne ciasto King Cake, które kryje w sobie figurkę. Osoba, która na nią trafi, zobowiązana jest zorganizować kolejną imprezę.

Mardi Gras - huragan zabawy w Nowym Orleanie - Sklep z Podróżami

Zimowy karnawał w Kanadzie

W Kanadzie nie spotkacie się z huczną zabawą taneczną w kolorowych strojach. Możecie za to się wybrać na karnawałowe igrzyska. W Quebecu możecie podziwiać piękne lodowe rzeźby, wziąć udział w wyścigu psich zaprzęgów lub w paradzie.

Zimowy karnawał w Quebec City - Palcem po Kanadzie - Kanada / Toronto

Niemiecki Fasching

karnawałowe tradycje - karnawałowa maska w Danii. Najwcześniej karnawał rozpoczynają mieszkańcy północnej Nadrenii Westfalii, którzy 11 listopada o godzinie 11.00 rozpoczynają tzw. „piątą porę roku”. W zapustny poniedziałek bawi się tam nawet do miliona osób. W tym dniu na ulicach pojawiają się liczne parady, których uczestnicy rozrzucają z platform słodycze. Ciekawostką jest, że w ostatni czwartek karnawału kobiety obcinają nożycami krawaty mężczyzn przejmując symbolicznie władzę. Nie szczędzą także urzędników, po obcięciu im krawatów kobiety przejmują władzę nad całym miastem!


Karneval/Fastnacht/Fasching - a to dobra zabawa - Prosty - Niemiecki!



Kwiecisty karnawał we Francji

karnawałowe tradycje - karnawałowe stroje w Niemczech. W tym kraju również spotkamy kolorowe parady wypełnione muzyką, ale Francuzi cieszą się także pełnym zapachu obyczajem. Przejeżdżające przez ulice Nicei platformy ozdobione są kwiatami, a uczestnicy parady obrzucają się gałązkami mimozy, liliami, gerberami i różami. Do organizacji tego wydarzenia wykorzystywanych jest ok. sto tysięcy kwiatów.

Karnawał w Nicei - Lazurowe Wybrzeże, polski przewodnik

Karnawał w zielonych maskach – belgijski powrót wiosny

W tłusty wtorek w mieście Binche ulice przemierza 600 mężczyzn ubranych w spodnie z juty, kapelusze ze strusich piór, tuniki i woskowe maski z zielonymi okularami, wąsami i bródką. Parada ta ma sławić powrót wiosny, a tak zwanymi Gilles przemierzającymi ulice mogą zostać tylko mieszkańcy Binche. Karnawał w Binche został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

FIDE.pl - Karnawał - skąd pochodzi tradycja zimowej zabawy?

Karnawał – zwyczaje w Polsce

karnawałowe tradycje - słowiańskie stroje. Tradycje karnawałowe znane były również w Polsce, chociaż w trochę innej formie niż w Wenecji.

Do polskich zwyczajów zapustnych należy między innymi przebieranie się za zwierzęta. Wiejscy chłopcy zakładali na siebie zwierzęce skóry, specjalnie uszyte stroje przedstawiające zwierzęta lub przebierali się za kozaka, dziada i babę z dzieckiem, muzykanta czy sołtysa. W przebraniach oraz z kukłami przedstawiającymi sierotkę, kozę lub konia wędrowano po domach i zbierano „wykup”. Jeśli odwiedzony gospodarz nic nie dał wędrowcom, przetrzymywano go dopóki nie wykupił się w karczmie.

 

 

Pozdrawiamy,

wychowawcy świetlicy

wtorek, 25 stycznia 2022

 

 

Karnawał w Polsce

 

W dniu dzisiejszym, przybliżymy sobie zapomniane tradycje i zwyczaje karnawałowe.

 

  Gdzie się podziały tamte... bale karnawałowe?

 

Karnawał w Polsce: Dawne zabawy i obrzędy.

Dawniej karnawał w Polsce był świętowany o wiele bardziej hucznie niż dziś. Czas ten upływał na wielkich ucztach, maskaradach i licznych zabawach.

 

Kulig

Kulig był jedną z najpopularniejszych zabaw karnawałowych szlachty i magnaterii                w dawnej Polsce. Za czasów Sarmatów przejażdżka saniami zaprzęgniętymi w konie mogła trwać nawet kilka dni z krótkimi przerwami na sen! Kulig zajeżdżał do posiadłości pod wieczór, w świetle pochodni i przy akompaniamencie muzyki. Kiedy wszyscy się rozgrzali, najedli, wytańczyli, ruszano w dalszą drogę.


                            British Poles - Kulig (sleigh rides) is an old Polish winter tradition  dating back to the days of the szlachta (nobility). The kulig was a sleigh  ride party organized among the Polish

Maskarady i zabawy pod chmurką

Mieszczanie i chłopi w okresie karnawału często organizowali barwne pochody i zabawy na świeżym powietrzu. Niekiedy zakładano maski, by każdy mógł się dobrze bawić, bez względu na pochodzenie oraz status społeczny. Często pod koniec karnawału odwiedzano pod przebraniem okoliczne domy i ze śpiewem na ustach proszono o drobne podarki oraz poczęstunek. „Maszkary zapustne”, czyli głośno hałasujący przebierańcy, mieli za zadanie obudzić wiosnę. Najważniejszą postacią wśród przebierańców był Turoń – zwierzę symbolizujące siłę, zdrowie oraz energię. W niektórych regionach Polski zachowały się szczątki tego zwyczaju (kolędnicy).


                                 Zapustowe zabawy na polskiej wsi - jak to dawniej bywało

 

Reduty

Reduty były balami maskowymi organizowanymi na wzór włoski. Na niektórych zbierano pieniądze na rzecz ubogich. Strój był dowolny, ale obowiązywały maski.

                   

                                            

 

Ostatki

Ostatnie dni karnawału świętowano najhuczniej. Zwyczajowo najgorętsza zabawa zaczynała się w Tłusty Czwartek a kończyła we wtorek przed Środą Popielcową. Ostatki nazywano także „śledzikiem” lub „podkoziołkiem”. Jedną z tradycji były już wspomniane „maszkary zapustne”, które przywoływały wiosnę i odgrywały różne zabawne scenki. Wśród przebierańców byli najczęściej Turoń, Niedźwiedź, Diabeł, Baba oraz Dziad, czasem Cygan i Żyd. Po zakończeniu obrzędu rozpoczynała się huczna zabawa dla wszystkich.

                       Tłusty Czwartek historia oraz tradycje święta łakomstwa, pączków i innych  słodkich wypieków

Dawniej organizacja uroczystości wymagała wielu tygodni, a wszyscy mocno angażowali się w przygotowania. Mimo, że wiele z tradycji karnawałowych odeszło w niepamięć, warto je znać. Mogą się one przydać i posłużyć za inspirację np. przy przygotowywaniu zabawy karnawałowej dla dzieci.


Pozdrawiamy

Wychowawcy świetlicy :)



poniedziałek, 24 stycznia 2022

 Witajcie Kochani :)

W tym tygodniu tematem przewodnim będzie Karnawał. 



Nazwa „karnawał” wywodzi się od włoskiego „carnevale”, z łaciny: „carnem levāre” („mięso usuwać”). W Polsce ten czas nazywany był dawniej „zapustami” lub „mięsopustem”. Pożegnanie się z jedzenie mięsa przed wielkim postem wymagało odpowiedniej oprawy w postaci muzyki i zabawy.

Zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego przedstawiającego zwyczaje karnawałowe   w Polsce i na świecie! Dowiemy się jak i kiedy obchodzony jest karnawał oraz skąd wywodzi się ten zwyczaj.

https://www.youtube.com/watch?v=jYNwqgE9PMc



Karnawał kojarzy się z balami i maskami karnawałowymi, więc mamy dla Was propozycję samodzielnego zrobienia masek. Poniżej przesyłamy kilka propozycji:








Miłej zabawy :) 

Wychowawcy świetlicy


piątek, 21 stycznia 2022

Dzień babci

 Witajcie kochane dzieci,

jak pamiętacie dziś obchodzimy ważne święto. Jest to dzień Babci.

Nie zapomnijcie dziś złożyć im życzeń.


Na początek proponujemy Wam trochę ruchu.


Jeśli już się trochę poruszałeś, to zachęcamy do wykonania pracy plastycznej.

Jako praca plastyczna proponujemy wykonanie portretu babci, który można włożyć w ramkę i podarować w prezencie.


Czas na trochę zagadek.

On na pewno nie jest tchórzem,
bo nie lęka się gór i skał.
Staje na szczycie, na górze
i po śnieżnym stoku w dół gna.

 

Małe - na pagórku
musisz trzymać na sznurku,
bo Ci uciekną z dłoni.
Duże - lubią długie
podróże za parą koni.

 

Co to za woda,
twarda jak kamień?
Można na łyżwach
ślizgać się na niej.

 

Szybko po lodzie
niosą nas one,
obie do butów
są przyczepione.

 

Między dwiema bramkami
bielutkie boisko.
Gra się krążkiem, bo dla piłki
jest tutaj zbyt ślisko.

 

 

Pozdrawiamy serdecznie,

wychowawcy świetlicy szkolnej

 

czwartek, 20 stycznia 2022

Rodzina

 Witajcie Kochani!

W tym tygodniu tematem przewodnim jest rodzina, z racji tego, że 21.01 obchodzimy Dzień Babci, a 22.01 obchodzimy Dzień Dziadka 💓

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku edukacyjnego pt.: "Co to jest rodzina?" 


 

Czy wiecie co to jest DRZEWO GENEAOLOGICZNE? Odpowiedź znajdziecie tutaj..


 

 
 Zachęcamy uczniów do wykonania swojego rodzinnego drzewa genealogicznego. 

Do pracy potrzebne będą: kartka papieru (może być kolorowa), kredki, zdjęcia rodziny.

Powodzenia👌

Wychowawczynie świetlicy szkolnej.

środa, 19 stycznia 2022

Babcia i Dziadek

 Kochane dzieci, temat tygodnia to nasi dziadkowie i nasze babcie.


Na sam początek mamy dwie proste zagadki.


Jak się nazywa mama naszej mamy, 

Którą tak bardzo kochamy? 

 

Zgadnijcie dzieci, a łatwe to będą debaty: 

Kim jest dla was ojciec waszego taty?

 

Tak: to babcia i dziadek!

 

A teraz dokończ zdania.

Moja babcia jest...

Moja babcia nigdy… 

Moja babcia zawsze… 

Mój dziadek jest... 

Mój dziadek nigdy… 

Mój dziadek zawsze... 

Lubię przebywać z babcią i dziadkiem, ponieważ... 


Zapraszamy do śpiewu piosenki, której wspólnie się uczyliśmy.

A na sam koniec wykonaj laurkę dla babci i dziadka.

Jeśli masz ochotę podziel się z nami efektami swojej pracy!


Do zobaczenia w najbliższym czasie!

Pozdrawiamy

Wychowawcy świetlicy szkolnej


środa, 5 stycznia 2022

Witajcie kochani!

 

Przeczytajcie teraz wiersz.

Natalia Łasocha 

"Zmartwienie Starego Roku"


Gdy księżyc już świecił, gwiazdy migotały,
dreptał wąską dróżką zmęczony Rok Stary.
Był całkiem wysoki, ale przygarbiony,
miał wąsy pod nosem i beret zniszczony.
Szedł sobie powoli po bielutkim śniegu,
gdy nagle ktoś mały zatrzymał się w biegu.
Na głowie miał czapkę z jednym pomponikiem,
a zziębłe policzki owinął szalikiem.
Spojrzał chłopczyk z troską na pana starszego,
a ten mu powiada: "Posłuchaj, kolego...
Niełatwa to sprawa cały rok pracować.
Cztery pory roku trzeba przypilnować,
miesięcy doglądać, by się nie mieszały,
a w każdym tygodni dni się pojawiały".
Westchnął ciężko Rok, gdy skończył narzekać,
a chłopczyk od razu zaczął go pocieszać:
To teraz odpoczniesz, przecież zasłużyłeś.
Ja się zajmę wszystkim, co dotąd robiłeś".
"A kim to ty jesteś?" - spytał się Rok Stary.
Zmarszczył lekko czoło i zdjął okulary.
Chłopczyk zsunął czapkę i w przód zrobił krok.
Skłonił się i szepnął: "Jestem Nowy Rok".

Proszę zastanówcie się i napiszcie nam w komentarzu jakie są Wasze doświadczenia z odejściem starego roku i przyjściem nowego roku, jesteśmy bardzo ciekawe.

 

„ Życzenia w alfabecie na cały rok zawarte” 

Do każdej litery dopisz życzenia rozpoczynające się od : 

A... 

B... 

C... 

D...drogi usłanej sukcesami 

E....ekskluzywnych wakacji 

F.... 

G... 

H... 

I.... 

J...jasnego umysłu 

K... 

L... 

Ł… 

M... 

N... 

O... 

P... 

R... 

S... 

T... 

U... 

W... 

Z…

Ź...

Ż...


A teraz pośpiewaj piosenkę.


A na koniec przygotuj kredki świecowe, jeśli masz to czarną kartkę i namaluje piękne fajerwerki.

Mamy nadzieję, że efektem pracy podzielisz się z nami.


Pozdrawiamy!

Wychowawcy świetlicy :)


 

wtorek, 4 stycznia 2022

Jak wygląda Nowy Rok

 

Witajcie w kolejnym dniu nauki zdalnej.

 Na początek kilka zabaw ruchowych, które doskonale znacie. Bawicie się razem z Nami? Zapraszamy 👀😁


 



Zachęcamy do wysłuchania bajki "O Nowym Roku i Młynarzu Sylwestrze".

 Dzisiejszą propozycją pracy plastycznej jest wykonanie własnoręcznego kalendarza na nowy rok.

Wykonanie:

Potrzebujesz kartkę A3 białą. Ustawiasz ją pionowo do siebie, na jednej połowie wykonujesz rysunek plastyczny, który chciałbyś oglądać cały rok😀, a na drugiej połowie wklejasz załączony kalendarz.


 

Przykład:


Udanej zabawy 😍

Wychowawczynie Świetlicy Szkolnej


poniedziałek, 3 stycznia 2022

Nowy Rok

 Kochane Dzieci, 

witamy Was w Nowym Roku!!! 

Zapewne święta minęły Wam w cudownym nastroju 👌

Na początek dnia, naszą propozycją jest fitness 😁. Zachęcamy do przyjemnej aktywności fizycznej:


 W tym tygodniu tematem przewodnim jest Nowy Rok, co nam przyniesie, jakie my mamy oczekiwania?

Wysłuchajmy pięknej baśni J. Ch. Andersena: "O 12 miesiącach".  

 Potraficie wymienić wszystkie 12 miesięcy?

Jeśli jeszcze się Wam mylą.. chwila przypomnienia:

1. styczeń

2. luty

3. marzec

4. kwiecień

5. maj

6. czerwiec

7. lipiec

8. sierpień

9. wrzesień

10. październik

11. listopad 

12. grudzień


 

A czy wiecie co to są przysłowia?   

Przysłowia przez wieki towarzyszyły człowiekowi w codziennym życiu. To dzięki wnikliwej obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie powstały te mądrości ludowe. Dziś przypominamy te związane z Nowym Rokiem:

 

Na Nowy Rok przybywa dnia na barani skok.

Co Nowy Rok nakaże, to wrzesień pokaże.

Nowy Rok pogodny, zbiór będzie dorodny.

Gdy Nowy Rok mglisty, zjedzą kapustę glisty.

Nowy Rok jaki, cały rok taki.

Gdy Nowy Rok w progi, to stary w nogi.

Na Nowy Rok pogoda - będzie w polu uroda.

Nowy Rok nastaje, każdemu ochoty dodaje.

Jak Nowy Rok jasny i chłodny, cały roczek pogodny.

Gdy w Nowy Rok pluta, ze żniwem też będzie pokuta.

Noworoczna pogoda słońcu w lecie sił doda.

 

Kochani, czy macie ochotę na pracę plastyczną? Oto Nasza propozycja "Niebo w fajerwerkach":


 Wykonanie: 

Do pracy plastycznej potrzebujesz czarnej kartki papieru, kolorowej kredy (lub pasteli), może być brokat, lub pisaki brokatowe. 

 

Udanej zabawy! 

Wychowawczynie Świetlicy Szkolnej 

 


 

Karnawał na świecie

Karnawałowe tradycje na świecie karnawałowe tradycje - parada w Rio de Janeiro.Karnawał znany w obecnej formie ma swoje początki we Włosze...