środa, 22 grudnia 2021

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

 Witajcie Świetliczaki!

Jesteśmy ciekawe czy choinka już u Was ubrana?

 

Na pewno nie możecie już doczekać się pięknego dnia, jakim jest Wigilia! Aby umilić Wam ten czas oczekiwania, zachęcamy do przeczytania legendy o Św. Mikołaju 😀


ŚWIĘTY MIKOŁAJ - LEGENDA

Dawno, dawno temu w Mirze na terenach dzisiejszej Turcji mieszkał mały chłopiec. Na imię miał Mikołaj i pochodził z bardzo bogatej rodziny. Jego rodzice kupowali mu najlepsze zabawki, najpiękniejsze stroje. Nigdy nie brakowało mu strawy na stole, a potrawy jakie jadał były zawsze bardzo smaczne.

Chłopiec lubił obserwować otaczający go świat i bardzo smuciło go, iż inne dzieci nie mają takiego dostatku jak on. Na świecie panowały bowiem: wielka bieda , głód i zarazy spowodowane licznymi wojnami oraz klęskami nieurodzaju.

Mikołaj długo myślał czym spowodowany jest niedostatek innych i doszedł do wniosku, że Bóg ma na świecie tyle pracy, iż nie jest w stanie zadbać o wszystkich ludzi w tym samym czasie. Postanowił pomóc  Stwórcy w opiekowaniu się biednymi.

Zawsze idąc do kościoła zabierał ze sobą tyle jedzenia i różnych łakoci  ile tylko mógł unieść. Rozdawał je później biednym dzieciom i obserwował radość jaką wzbudzały w nich jego podarunki.  Jego rodzice obserwowali te uczynki i cieszyli się, że mają takiego dobrego syna. Mówili, że wyrośnie na wspaniałego człowieka.

 
Kiedy Mikołaj dorósł odziedziczył ogromną fortunę. Uznał, że nie potrzebuje takiego bogactwa i zaczął je rozdawać potrzebującym. O jego uczynkach oraz wielkiej pobożności mówiono w całej Mirze. Mieszkańcy tak go podziwiali, że został wybrany na biskupa.

Pewnego razu Mikołaj spacerował ulicami i swoim zwyczajem obserwował życie miasta. Jego uwagę przykuła kłótnia dwóch mężczyzn.  Jeden z nich domagał się od drugiego zwrotu długu lub oddania córek w niewolę w celu spłaceniu należności.  Dłużnik miał oddać pieniądze lub wolność córek do następnego poranka.
 
Czasu do działania nie zostało dużo, bo słońce już zachodziło. Mikołaj pobiegł do domu. Chwycił swój worek, w którym zazwyczaj nosił żywność dla ubogich i zaczął wkładać do niego rożnego rodzaju kosztowności. Kiedy worek był pełny, zaniósł go pod dom dłużnika. Wszyscy już spali, bo był środek nocy. Na szczęście okno było otwarte.  Mikołaj wrzucił przez nie zawartość swojego worka.

Do domu wracał wielce uradowany, że znów spełnił dobry uczynek i pomógł Bogu przy wybawianiu ludzi z ich nieszczęść. Postanowił, że pozna piękne córki  uratowanego mężczyzny z trzema oficerami, których również niedawno wybawił z opresji.

Następnego dnia dłużnik obudził się rozpaczając, iż jego córki stracą wolność. Lecz kiedy wszedł do pomieszczenia z otwartym oknem, nie mógł uwierzyć własnym oczom. Na podłodze przed nim leżała bowiem wielka góra kosztowności. Nie wiedział skąd one się wzięły, ale czuł, że Bóg ulitował się nad jego nieszczęściem.
 
Pan Bóg od dawna obserwował uczynki Mikołaja. Podobało  Mu się jak biskup pomaga bliźnim. Zaś po tej nocy, kiedy mężczyzna pomógł dłużnikowi  i  jego córkom postanowił, że Mikołaj powinien zostać świętym. Dał też biskupowi możliwość robienia tego co kochał najbardziej, a więc uszczęśliwiania ludzi i wspierania najuboższych.

I tak Bóg dał Mikołajowi dom na dalekiej północy, gdzie święty zbiera przez cały rok siły, aby przez jedną noc w roku przynieść prezenty dla wszystkich dzieci na świecie. Dzieci zaś co roku czekają na tę magiczną noc i marzą, że uda im się spotkać Świętego Mikołaja.
 
Obejrzyjcie również film na you tube o Świętym Mikołaju:

 
 

 

 W tym magicznym przedświątecznym czasie proponujemy, żebyście wysłuchali, a nawet pośpiewali sobie piosenki, których uczyliśmy się w świetlicy. 

 





Naszą propozycją są też piękne prace plastyczne:


Zachęcamy do zabawy manualnej, czyli origami z papieru:







  Kochane Dzieci, kochani Rodzice..

W tym wyjątkowym czasie życzymy Wam dużo radości z każdego dnia, ogrom słońca i uśmiechu. Życzymy wielu sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń! 😍

 Wychowawczynie Świetlicy Szkolnej.

wtorek, 21 grudnia 2021

Święta Bożego Narodzenia

ŚWIETLICZAKI,  

 

witajcie w kolejnym dniu nauki zdalnej 😀 

Dzisiaj chciałybyśmy zaproponować gry i zabawy z MIKOŁAJEM 👌  Zachęcamy do zabawy.. 


 






                                                                                                                    





Proponujemy również krótką pracę plastyczną: OPASKA ŚWIĄTECZNA NA GŁOWĘ. Wystarczy wydrukować i odpowiednio skleić naszą opaskę i symbol świąteczny gotowy!



 

Kolejną naszą propozycją są łamigłówki matematyczne:


 Czy potrafisz rozszyfrować jaką cyfrą jest świąteczny lizak, Mikołaj, bałwan, czy renifer? Spróbuj swoich sił.. 👀😁


 A teraz coś trudniejszego.. 




 Czy potrafisz znaleźć drogę w labiryncie? Na pewno poradzisz sobie świetnie!


 

 


 

Miłego dnia! Udanej zabawy!

 

Wychowawczynie Świetlicy Szkolnej.


poniedziałek, 20 grudnia 2021

Coraz bliżej święta..

 Witajcie dzieci,


 

rozpoczęliśmy naukę zdalną, w związku z tym, na blogu zostaną dla Was publikowane propozycje spędzania wolnego czasu.

 Kochani! Wielkimi krokami zbliżają się święta, dlatego chciałybyśmy przybliżyć Wam Polskie tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

 Tradycje świąt Bożego Narodzenia w Polsce kultywuje się od wielu lat. Ubieranie choinki, dawanie prezentów, 12 wigilijnych potraw, łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd – to najbardziej znane zwyczaje świąteczne w naszym kraju. 

 

1. Tradycje Bożego Narodzenia w Polsce: ubieranie choinki


 

W Europie zwyczaj ubierania choinki zapoczątkowali Niemcy. Przystrajanie drzewka jest symbolem świąt Bożego Narodzenia nie tylko w Polsce. W niektórych domach robi się to dopiero w Wigilię, w innych – już kilka tygodni wcześniej. Bożonarodzeniowe drzewko ubiera się w zależności od preferencji domowników – niekiedy jest ono kolorowe, z mnóstwem ozdób, a czasem przystrojone minimalistycznie w jednym kolorze. Można również wykonać własnoręczne ozdoby świąteczne, np. łańcuchy, aniołki z papieru - to też jest swoistą tradycją świąteczną! 

 

 

2. Zwyczaje świąteczne: łamanie się opłatkiem

Dzielenie się opłatkiem to przede wszystkim symbol pojednania i przebaczenia. Historia tej tradycji wywodzi się już od pierwszych Chrześcijan, którzy dzielili się chlebem. Podczas łamania się opłatkiem, bliscy składają sobie także życzenia bożonarodzeniowe. Następnie zasiadają do kolacji wigilijnej. 

 

3. Sianko pod obrusem

 

Wigilijny stół - przykrywamy go białym obrusem, pod który wkładamy sianko – symbol ubóstwa, w jakim na świat przyszedł Jezus. Według wierzeń, tym samym siankiem gospodarze zapewniają sobie dostatek i powodzenie na kolejny rok. 

 

 

4.Tradycje świąteczne dla dzieci: dawanie prezentów

Nieodłącznym elementem jest także obdarowywanie się prezentami. Na tę część wieczoru szczególnie czekają dzieci. Prezenty kładzie się pod choinką, a otworzyć można je dopiero po wieczerzy wigilijnej.

 

5. Tradycje świąt Bożego Narodzenia: 12 potraw

Polacy tradycyjnie serwują na świątecznym stole 12 potraw. Zwyczaj ten odnosi się do 12 apostołów, którzy spożywali z Jezusem ostatnią wieczerzę. Żeby w nadchodzącym roku mieć szczęście – należy spróbować wszystkich dań. Tradycyjne potrawy wigilijne to:
 
  • barszcz czerwony z uszkami
  • pierogi z kapustą i grzybami
  • ryba po grecku
  • karp smażony
  • kutia
  • kapusta z grzybami
  • zupa grzybowa
  • śledzie
  • kompot z suszu
  • makowiec
  • groch z kapustą
  • paszteciki z kapustą i grzybami 
  • Na świątecznym stole często pojawia się także sałatka jarzynowa, karp w galarecie i inne potrawy, w zależności od rodzinnej i regionalnej tradycji. 

6. Śpiewanie kolęd - świąteczny zwyczaj

 

Jedną z polskich tradycji jest także śpiewanie kolęd. Najsłynniejsze z nich to między innymi „Przybieżeli do Betlejem Pasterze”, „Cicha noc”, „Gdy śliczna Panna”. Są to pieśni, które opisują narodzenie Jezusa. Wspólne kolędowanie z rodziną podczas świąt stwarza magiczną atmosferę, uwielbiają je także dzieci. 

 

7. Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole


Na stole ustawia się dodatkowe nakrycie – o jeden talerz więcej, niż jest wszystkich uczestników kolacji. Obecnie ma to symbolizować otwartość na zbłąkanego wędrowca, którego w ten sposób zaprasza się do stołu i wspólnego świętowania.

 

8. Pierwsza gwiazdka na niebie


Wyjątkowym momentem Wigilii jest oczekiwanie przez dzieci na pierwszą gwiazdkę. Gdy pojawi się na niebie – można wtedy zasiąść do wigilijnej kolacji (a po niej rozpakować prezenty!). Wypatrywanie na niebie pierwszej gwiazdki jest symbolicznym nawiązaniem do Gwiazdy betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Jezusa.

 

W każdym polskim domu, w tym czasie na pewno trwają wielkie przygotowania do świąt bożonarodzeniowych. A czy upiekliście już pierniczki?  Jeśli zostawiliście sobie tę przyjemność na ostatnie chwile przed świętami, poniżej przedstawiamy prosty przepis na te pyszności. Oczywiście stroicie według własnego pomysłu np. lukrem, specjalnymi pisakami do ciastek. 



Składniki:

– 800g mąki tortowej

– 150g masła

– 3 jajka

– 150g cukru

– 250g miodu – najlepiej naturalnego

– 1,5 łyżki przyprawy korzennej

– 1 łyżeczka cynamonu

– łyżeczka sody oczyszczonej

Polewa, lukier, ozdoby do dekoracji

 

Sposób przygotowania:

Masło rozpuścić w rondelku. Dodać miód, cukier i przyprawy. Wszystkie składniki powinny być idealnie roztopione i połączone. Nie doprowadzać do wrzenia. Ostudzić. Mąkę wraz z sodą przesiać. Połączyć z wystudzonym tłuszczem. Doda jaja i dokładnie zagnieść ciasto.

Stolnicę podsypać mąką. Ciasto na pierniczki rozwałkować na grubość ok. 4mm.  Wykrawać formy, a następnie wykładać na blasze wyłożonej papierem. Należy pamiętać o zachowaniu odstępy między pierniczkami.

Piekarnik rozgrzać do temperatury 180C góra-dół. Wstawić świąteczne pierniczki na ok. 15 min. Ostudzić.

Jak udekorować świąteczne pierniczki?

Upieczone pierniki należy zamknąć w szczelnym pojemniku – metalowym lub szklanym. Polecamy je udekorować na 2-3 dni przed spożyciem. Świetnie sprawdzi się do tego lukier, czy specjalne kolorowe lukrowe pisaki, dostępne w sklepach. Do dyspozycji mamy też wiele kolorowych gotowych posypek, które pięknie przyozdobią świąteczne pierniczki.


SMACZNEGO!!!!!

Wychowawczynie Świetlicy Szkolnej.

Karnawał na świecie

Karnawałowe tradycje na świecie karnawałowe tradycje - parada w Rio de Janeiro.Karnawał znany w obecnej formie ma swoje początki we Włosze...