Witajcie dzieci,
rozpoczęliśmy naukę zdalną, w związku z tym, na blogu zostaną dla Was publikowane propozycje spędzania wolnego czasu.
Kochani! Wielkimi krokami zbliżają się święta, dlatego chciałybyśmy przybliżyć Wam Polskie tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia.
Tradycje świąt Bożego Narodzenia w Polsce kultywuje się od wielu lat. Ubieranie choinki, dawanie prezentów, 12 wigilijnych potraw, łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd – to najbardziej znane zwyczaje świąteczne w naszym kraju.
1. Tradycje Bożego Narodzenia w Polsce: ubieranie choinki
W Europie zwyczaj ubierania choinki zapoczątkowali Niemcy. Przystrajanie drzewka jest symbolem świąt Bożego Narodzenia nie tylko w Polsce. W niektórych domach robi się to dopiero w Wigilię, w innych – już kilka tygodni wcześniej. Bożonarodzeniowe drzewko ubiera się w zależności od preferencji domowników – niekiedy jest ono kolorowe, z mnóstwem ozdób, a czasem przystrojone minimalistycznie w jednym kolorze. Można również wykonać własnoręczne ozdoby świąteczne, np. łańcuchy, aniołki z papieru - to też jest swoistą tradycją świąteczną!
2. Zwyczaje świąteczne: łamanie się opłatkiem
Dzielenie się opłatkiem to przede wszystkim symbol pojednania i przebaczenia. Historia tej tradycji wywodzi się już od pierwszych Chrześcijan, którzy dzielili się chlebem. Podczas łamania się opłatkiem, bliscy składają sobie także życzenia bożonarodzeniowe. Następnie zasiadają do kolacji wigilijnej.
3. Sianko pod obrusem
Wigilijny stół - przykrywamy go białym obrusem, pod który wkładamy sianko – symbol ubóstwa, w jakim na świat przyszedł Jezus. Według wierzeń, tym samym siankiem gospodarze zapewniają sobie dostatek i powodzenie na kolejny rok.
4.Tradycje świąteczne dla dzieci: dawanie prezentów
Nieodłącznym elementem jest także obdarowywanie się prezentami. Na tę część wieczoru szczególnie czekają dzieci. Prezenty kładzie się pod choinką, a otworzyć można je dopiero po wieczerzy wigilijnej.
5. Tradycje świąt Bożego Narodzenia: 12 potraw
Polacy tradycyjnie serwują na świątecznym stole 12 potraw. Zwyczaj ten odnosi się do 12 apostołów, którzy spożywali z Jezusem ostatnią wieczerzę. Żeby w nadchodzącym roku mieć szczęście – należy spróbować wszystkich dań. Tradycyjne potrawy wigilijne to:
- barszcz czerwony z uszkami
- pierogi z kapustą i grzybami
- ryba po grecku
- karp smażony
- kutia
- kapusta z grzybami
- zupa grzybowa
- śledzie
- kompot z suszu
- makowiec
- groch z kapustą
- paszteciki z kapustą i grzybami
- Na świątecznym stole często pojawia się także sałatka jarzynowa, karp w galarecie i inne potrawy, w zależności od rodzinnej i regionalnej tradycji.
6. Śpiewanie kolęd - świąteczny zwyczaj
Jedną z polskich tradycji jest także śpiewanie kolęd. Najsłynniejsze z nich to między innymi „Przybieżeli do Betlejem Pasterze”, „Cicha noc”, „Gdy śliczna Panna”. Są to pieśni, które opisują narodzenie Jezusa. Wspólne kolędowanie z rodziną podczas świąt stwarza magiczną atmosferę, uwielbiają je także dzieci.
7. Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole
8. Pierwsza gwiazdka na niebie
Wyjątkowym momentem Wigilii jest oczekiwanie przez dzieci na pierwszą gwiazdkę. Gdy pojawi się na niebie – można wtedy zasiąść do wigilijnej kolacji (a po niej rozpakować prezenty!). Wypatrywanie na niebie pierwszej gwiazdki jest symbolicznym nawiązaniem do Gwiazdy betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Jezusa.
W każdym polskim domu, w tym czasie na pewno trwają wielkie przygotowania do świąt bożonarodzeniowych. A czy upiekliście już pierniczki? Jeśli zostawiliście sobie tę przyjemność na ostatnie chwile przed świętami, poniżej przedstawiamy prosty przepis na te pyszności. Oczywiście stroicie według własnego pomysłu np. lukrem, specjalnymi pisakami do ciastek.
Składniki:
– 800g mąki tortowej
– 150g masła
– 3 jajka
– 150g cukru
– 250g miodu – najlepiej naturalnego
– 1,5 łyżki przyprawy korzennej
– 1 łyżeczka cynamonu
– łyżeczka sody oczyszczonej
Polewa, lukier, ozdoby do dekoracji
Sposób przygotowania:
Masło rozpuścić w rondelku. Dodać miód, cukier i przyprawy. Wszystkie składniki powinny być idealnie roztopione i połączone. Nie doprowadzać do wrzenia. Ostudzić. Mąkę wraz z sodą przesiać. Połączyć z wystudzonym tłuszczem. Doda jaja i dokładnie zagnieść ciasto.
Stolnicę podsypać mąką. Ciasto na pierniczki rozwałkować na grubość ok. 4mm. Wykrawać formy, a następnie wykładać na blasze wyłożonej papierem. Należy pamiętać o zachowaniu odstępy między pierniczkami.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 180C góra-dół. Wstawić świąteczne pierniczki na ok. 15 min. Ostudzić.
Jak udekorować świąteczne pierniczki?
Upieczone pierniki należy zamknąć w szczelnym pojemniku – metalowym lub szklanym. Polecamy je udekorować na 2-3 dni przed spożyciem. Świetnie sprawdzi się do tego lukier, czy specjalne kolorowe lukrowe pisaki, dostępne w sklepach. Do dyspozycji mamy też wiele kolorowych gotowych posypek, które pięknie przyozdobią świąteczne pierniczki.
SMACZNEGO!!!!!
Wychowawczynie Świetlicy Szkolnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz